واردات-قطعات-الکترونیک

واردات مستقیم قطعات الکترونیک


دنیای پیرامون ما به سرعت در حال تغییر است، که این تغییرات معلول تکنولوژی ها و فناوری هاییست که عمدتا وابسته به قطعات و ادوات الکترونیک هستند. رشد روز افزون و غیر قابل انکار تکنولوژی و روی کار آمدن فناوری های جدید از یک سو و اهمیت همگام بودن جامعه، با پیشرفت فناوریهای نوین از سوی دیگر، اهمیت تامین قطعات الکترونیک و چیپ های الکترونیکی را بیش از پیش پر رنگ نموده است.
از آنجایی که سرمایه گذاری برای تولید کلیه قطعات الکترونیک در داخل کشور به صرفه نبوده و پیچیدگی های فنی و تکنولوژیکی، برای تولید قطعات الکترونیک خاص، خارج از توان شرکت های تولید کننده قطعات الکترونیک داخل است، راه حل بهینه و به صرفه برای صنایع الکترونیک داخلی، واردات قطعات الکترونیک و مخابرات از خارج و کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی است.
در شرایط فعلی کشور، مشکلات عظیمی وجود دارد که تامین قطعات الکترونیک مورد نیاز صنایع داخلی را به چالش می کشاند. وجود تحریم های سنگین، عدم دسترسی صنایع و متخصصین داخلی به شرکت های تولید کننده قطعات الکترونیک مادر و سورس های معتبر جهانی، قیمت تمام شده غیر منصفانه در قبال واردات قطعات الکترونیک خاص و کمیاب، تحویل قطعات الکترونیک ناسالم و مشکل دار و غیره، تنها بخشی از مشکلات و موانع متخصصان در حوزه های وابسته به صنایع الکترونیک است.
شرکت بای بست الکترونیک با تکیه بر دانش و تجربه پانزده ساله خود در حوزه واردات قطعات الکترونیک اورجینال همواره حامی صنایع، تولیدکنندگان، شرکت ها و متخصصین این حوزه بوده است و با تامین قطعات الکترونیک اصلی برای اشخاص، صنایع، مراکز علمی و پژوهشی و انواع شرکت های صنعتی و تولیدی الکترونیکی و مخابراتی، به کشور خدمت نموده و با فراهم نمودن بستری بهینه و اتکا پذیر، چالش تامین قطعات الکترونیک از منابع معتبر را به امری آسان تبدیل نموده است که در ادامه به معرفی و بررسی اجزای کلیدی این بستر می پردازیم.

اجزای کلیدی بستر واردات قطعات الکترونیک:

بستر واردات قطعات الکترونیک، از بازیگران و اجزایی تشکیل شده است که بر اساس نقش آنها را به 3 دسته کلی تقسیم بندی می کنیم: تامین کنندگان قطعات الکترونیک، تولید کنندگان قطعات الکترونیک و بخش ارسال و تحویل قطعات الکترونیک، که چگونگی چیدمان، انتخاب و به کار گیری هر یک از این اجزا، تاثیر مستقیم در قیمت تمام شده، نحوه ضمانت و پاسخگویی، و زمان تحویل دارد. که در ادامه هر یک از این اجزا را مورد بررسی قرار می دهیم.

تامین کنندگان الکترونیک:

در بستر واردات قطعات الکترونیک، تامین کننده به شرکتی اطلاق می شود که توسط متقاضی واردات قطعه یا همان مشتری، مسوولیت خرید لیستی از قطعات الکترونیک به آن شرکت سپرده می شود. چندین تامین کننده قطعات الکترونیک، ممکن است در روند واردات ایفای نقش کنند که مشتری، فقط اولین تامین کننده را می شناسد و مسولیت خرید و تحویل قطعه را به او واگذار می کند، ولی ممکن است، خود او نیز مسولیت خرید و تحویل قطعات الکترونیک را به تامین کننده دیگری واگذار می کند که این روند می تواند تا چندین مرحله، در هر دو کشور مبدا و مقصد، به صورت سلسله مراتبی ادامه داشته باشد. به تامین کنندگان میانی، تامین کنندگان واسط نیز گفته می شود که هر چه تعداد آنها در فرایند واردات بیشتر شود، بستر واردات قطعات الکترونیک، بیشتر به سمت نا کارامدی و اتکاناپذیری میل می کند. نمونه ای از مشکلاتی که با افزایش واسطه ها به وجود می آید عبارت است از:

 • روند پیگیری سفارش قطعات الکترونیک سخت و غیر شفاف می شود
 • زمان تحویل قطعات الکترونیک افزایش می یابد
 • خطای تخمین زمان تحویل قطعات افزایش می یابد
 • پاسخگویی در قبال قطعات الکترونیکی معیوب و مشکل دار کاهش می یابد
 • خلف وعده های تامین کننده اولیه قطعات الکترونیک افزایش می یابد
 • احتمال خرید قطعه الکترونیک اشتباه افزایش می یابد
 • احتمال تحویل قطعات الکترونیکی تقلبی و رفرش افزایش می یابد
 • هزینه تمام شده قطعات الکترونیک افزایش می یابد

تولید کنندگان قطعات الکترونیک:

شرکت تولید کننده قطعات الکترونیک است، که تامین کننده نهایی، بخشی از قطعات لیست سفارش مشتری را از آن شرکت خریداری می نماید. نقش تولید کننده در بستر واردات قطعات الکترونیک بسیار اهمیت دارد چرا که اگر قطعه از تولیدکننده نا معتبر خریداری شود احتمال نارضایتی مشتری بالا می رود و پاسخگویی و ضمانت دچار مشکل می شود. پارامتر تعداد تامین کنندگان واسط در بستر واردات قطعات الکترونیک، در چگونگی و کیفیت دسترسی و گزینش تولید کننده قطعات الکترونیک، تاثیر بسیار دارد. بدین معنی که هر چه تامین کننده اولیه (گیرنده سفارش از مشتری)، امکان خرید بی واسطه تری داشته باشد نظارتش بر تولید کننده و روند خرید بیشتر و قابل کنترل تر خواهد شد و بر عکس، هر چه تعداد واسطه ها در مسیر، از تامین کننده اولیه قطعات الکترونیک، تا تولید کننده قطعات الکترونیک، بیشتر شود، تامین کننده اولیه در فرایند خرید و نظارت بی اختیار تر و بلاتکلیف تر خواهد بود.

حمل و نقل و تحویل قطعات الکترونیک:

روش های حمل و نقل و تحویل قطعات الکترونیک، نقش بسزایی در تعیین قیمت و زمان تحویل ایفا میکند، علاوه بر این به دلیل حساسیت بالای قطعات الکترونیک، چگونگی بسته بندی و حمل آن بسیار مهم بوده چرا که ممکن است قطعات آسیب ببینند و کارایی مورد انتظار را از دست بدهند. لازم به توضیح است که وجود واسطه ها با ایجاد مشکل در پیش بینی زمان خرید، تاثیر منفی در زمان و قیمت حمل قطعات الکترونیک، می گذارد. به عنوان مثال، وقتی قابل پیش بینی نباشد که چه تعداد از سفارشات قطعات الکترونیک، به زمان بندی حمل بعدی می رسد، فرستنده بلاتکلیف می شود که آیا منتظر رسیدن سفارشات در آستانه خرید، بماند یا اینکه همان قطعات الکترونیک، که تا کنون به دستش رسیده را با اینکه حجمشان کم است، ارسال کند.

بستر واردات قطعات الکترونیک شرکت بای بست:

مجموعه بای بست الکترونیک با شعب فعال و توزیع شده در کشورهای چین، هنگ کنگ و ترکیه از مدل ارتباط مستقیم و بدون واسطه با سورس ها و شرکت های تولید کننده قطعات الکترونیک بهره می برد و با ایجاد بستر واردات مستقیم قطعات الکترونیک، بین خریداران و تولیدکنندگان توانسته کیفیت خدمات خود را به بالاترین سطح برساند که بخشی از این خدمات به شرح زیر می باشد:

 • ارائه مشاوره فنی و تخصصی در زمینه واردات قطعات الکترونیک
 • دسترسی به تولید کنندگان معتبر قطعات الکترونیک
 • نظارت بر صحت و اصالت قطعات الکترونیک خریداری شده
 • پیگیری تولیدکنندگان قطعات الکترونیک
 • خطای کم در تخمین زمان تحویل
 • پیگیری مشکلات قطعات الکترونیک تحویل داده شده
 • امکان مرجوعی قطعات الکترونیک با ارائه تست ریپورت
 • سازماندهی بهینه حمل و نقل در راستای کمینه شدن هزینه ها
 • حذف هزینه های مربوط به واسطه ها در مسیر تامین قطعات الکترونیک
 • امکان تعریف End User و Application برای قطعات حساس
 • تامین قطعات الکترونیک اورجینال همراه با شناسه و هولوگرام

با مراجعه به بخش سابقه واردات قطعات الکترونیک می توانید بخش کوچکی از آنچه که تاکنون توسط مجموعه بای بست الکترونیک وارد گردیده است مشاهده نمایید.

...